Daca ai ajuns sa vezi acest mesaj inseamna ca nu esti INREGISTRAT sau CONECTAT pe forum! Aceasta este comunitatea noastra!

Iti multumim ca ne-ai ales!
Cu stima, World-Zone

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Daca ai ajuns sa vezi acest mesaj inseamna ca nu esti INREGISTRAT sau CONECTAT pe forum! Aceasta este comunitatea noastra!

Iti multumim ca ne-ai ales!
Cu stima, World-Zone
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Navigare
Ultimele subiecte
» codurile
Resident evil 5 Icon_minitimeSam Iul 30, 2011 9:39 pm Scris de proxxy

» Servere Deathrun Gata Facut
Resident evil 5 Icon_minitimeMar Iul 26, 2011 2:26 am Scris de Vizitator

» Cfg K1d !!
Resident evil 5 Icon_minitimeLun Iul 11, 2011 6:54 am Scris de Vizitator

» datimi si mie coduri
Resident evil 5 Icon_minitimeDum Apr 24, 2011 3:49 am Scris de Vizitator

» Cel ce Ajunge la nr 13 e Ghinionist
Resident evil 5 Icon_minitimeMier Apr 06, 2011 11:45 pm Scris de Grizzly

» Coduri MT2
Resident evil 5 Icon_minitimeLun Apr 04, 2011 7:37 pm Scris de Daniel

» Recrutam Server
Resident evil 5 Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 11:22 pm Scris de Vipera

» Cerere Parteneriat!
Resident evil 5 Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 11:16 pm Scris de Vipera

» Cerere in Clan
Resident evil 5 Icon_minitimeSam Mar 19, 2011 11:11 pm Scris de Alexandra


Resident evil 5

2 participanți

In jos

Resident evil 5 Empty Resident evil 5

Mesaj  Grizzly Vin Oct 29, 2010 1:26 am

Resident Evil 5
Resident evil 5 Hf21024x768_2
Dezvoltatorii seriei Resident Evil, cei de la Capcom, au revolutionat jocurile action-adventure introducand subgenul “survival-horror“. Acest subgen se bazeaza pe macelaritul cat mai intens a sute de creaturi facute sa arate cat mai oribil, intr-un decor cat mai potrivit.
Resident Evil 5 nu mai este un survival-horror, ci un joc de actiune extrem de solid si de bine facut, pastrand insa una din cele mai importante caracteristici ale seriei, si anume ideea de tensiune.

Primul lucru care impresioneaza dupa ce intri prima data in joc este felul cum arata. Inainte de publicarea jocului, am vazut nenumarate screen-shot-uri si trailere, insa nu-mi imaginam ca poate sa arate chiar atat de bine.
Varianta PC nu este o simpla portare defectuoasa, cum au fost celelalte episoade din serie, ci o reala imbunatatire adusa titlului. Exista optimizare pentru procesoarele Intel Core i7 si suport pentru tehnologia Nvidia 3d-Vision, varianta PC beneficiind de avantajele rezolutiilor mari ce pot fi redate de sistemele moderne. De asemenea, jocul a fost conceput pentru a rula cel mai bine pe Windows 7.
Inca ceva foarte important: daca nu rulati jocul pe DirectX 10 (Windows Vista) sau DirectX 11 in cazul Windows 7, jocul nu va arata prea special. O placa video cu suport pentru shader model 4 si sistemul de operare Windows Vista sunt foarte importante in acest caz.
Insa inca un fapt care impresioneaza este optimizarea jocului. Am vazut titluri cu un aspect grafic care nu atinge nici 10% din ceea ce se infatiseaza in Resident Evil 5, dar care nu merg prea bine pe nici un sistem. In schimb, in acest caz, am obtinut o medie peste 60 de cadre pe secunda cu un procesor quad la 3.2 Ghz. si o placa video 8800 Gt. Aceste rezultate sunt comparabile cu cele obtinute pe configuratii cu placi video mult mai puternice, dar cu procesoare dual-core sau quad-core mai lente. Asa ca este evident ca tipul de procesor pe care-l aveti si viteza acestuia va influenta semnificativ cat de bine va rula jocul.

Cu privire la scenariul jocului, putem spune ca avem de a face cu o actiune bine pusa la punct (mai ales pentru amatorii de scenarii apocaliptice). Personajul de baza este Chris Redfield, care are insarcinarea sa gaseasca si sa distruga orice amenintare biologica produsa si scapata de sub control de Umbrella Company. Agenti biologici periculosi cad in mainile teroristilor din o zona fictiva a Africii, iar personajul principal impreuna cu Sheva Alomar trebuie sa dezamorseze situatia. Descoperirea incidentelor in Africa duce la descoperirea unui proiect ce vizeaza distrugere in masa, cunoscut sub numele de Uroboros. Pe langa hoardele de sateni africani infectati si monstri, il vom avea de infruntat si pe Albert Wesker, un mai vechi inamic al eroului din episoadele precedente.
Gameplay-ul vizeaza o perspectiva third person, care desi poate sa para inconfortabila la inceput, este vitala pentru a simti cu adevat ca suntem in mijlocul cetelor de creaturi care ne ataca. Avem suport pentru “mouse aim” (slava domnului), care nu fusese implementat pana acum la portarile pentru PC ale seriei.
Armele trag asa cum trebuie, shotgunul dand cel mai mult feeling. Desi alegerea armei si tragerea poate sa para lenta, si acest fapt reuseste sa sporeasca tensiunea de pe parcursul jocului. Avem si posibilitatea de atac rapid cu cutitul din dotare, foarte util mai ales cand lupta se desfasoara de aproape. Miscarile personajelor sunt lente, nu se insista pe viteza de reactie la orice miscare a inamicilor, insa asta deranjeaza putin doar la inceput. Suntem facuti astfel sa ne bucuram de fiecare glont tras, dar cei dintre noi care apreciaza shooterele ultra-alerte s-ar putea sa fie un pic dezamagiti. Actiunea desfasurata cu o viteza moderata nu este un defect major al jocului, fiind evident ca asa au dorit producatorii sa traim experienta creata de ei.
In privinta graficii, nu prea mai am ce sa adaug. A fucking masterpiece.
Sunetul merge si el pe aceeasi cale ca restul jocului, voice acting-ul si efectele fiind desavarsite.
Trebuie sa inchei mentionand ca Resident Evil 5 este o experienta mai rar intalnita pe PC. Insa fanii shooterelor traditionale trebuie sa lase putin de la ei ca sa se poata bucura de actiune. Faptul ca nu poti sa tragi cand fugi poate sa sune descurajant pentru un shooter, insa avem de a face cu un alt tip de joc. Pentru genul din care face parte, Resident Evil 5 este noul standard de calitate.

Resident evil 5 Res5


De ce sa il jucati :
# feeling de superproductie, foarte bine construit
# grafica si animatii desavarsita
# partenerul personajului
# sunet si voice acting la inaltime
# actiune frenetica, adictiva

De ce sa nu il jucati :
# gameplay-ul nu este pe gustul tuturor si necesita acomodare

Cerinte de sistem :
Cod:
    Minim:
    OS: Windows XP
    CPU: Intel PentiumD Processor / AMD Athlon64 X2
    RAM: Windows Vista (1GB) / Windows XP (512MB)
    HDD: 8.0GB or more
    Monitor: 800×600
    Disc Drive: DVD9 compatible drive
    Graphics Card: VRAM (256MB) / DirectX9.0c/Shader 3.0 / NVIDIA GeForce 6800 series / ATI Radeon HD 2400 Pro
    Sound Card: DirectSound Compatible (DirectX9.0c or higher)
    Interface: Mouse & Keyboard
    Internet : Broadband Connection

    Recomandat:
    OS: Windows Vista
    CPU: Intel Core2Quad Processor or better / AMD Phenom X4 or better
    RAM: Windows Vista (2GB or more) / Windows XP (1GB or more)
    HDD: 8.0GB or more
    Monitor: 1280×720 or larger
    Disc Drive: DVD9 compatible drive
    Graphics Card: VRAM (512 or more) / NVIDIA GeForce 9800 series or better / ATI Radeon HD 4800 series or better
    Sound Card: DirectSound Compatible (DirectX9.0c or higher)
    Interface: Xbox360 Controller for Windows
    Internet : Broadband Connection

.::elekTra::.
Grizzly
Grizzly
Administrator
Administrator

Posturi : 139
Inscris : 17/10/2010
Varsta : 29
Localizare : Undeva in World-Zone

Sus In jos

Resident evil 5 Empty Re: Resident evil 5

Mesaj  World-Zone Vin Oct 29, 2010 2:37 am

Tare E Horror da e Destul de tare
World-Zone
World-Zone
Moderator Local
Moderator Local

Posturi : 21
Inscris : 23/10/2010
Varsta : 27

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum